ASSMANN WSW Components AR-14-HZL/07-TT
AR-14-HZL/07-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR-14-HZL/07-TT
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
Datasheet Download
AR-14-HZL/07-TT.pdf
Availability of AR-14-HZL/07-TT
QUANTITY
AR-14-HZL/07-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR-14-HZL/07-TT
Internal Part NumberEIS-AR-14-HZL/07-TT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)14 (2 x 7)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR-14-HZL/07-TT
Related LinksAR-14-H, AR-14-HZL/07-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR-14-HZL/07-TT Details Description
Related parts for AR-14-HZL/07-TT
CONN HEADER 7POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 45V 8.5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC CTLR SMPS SW MODE 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf