Microchip Technology AR1100-I/MQ
AR1100-I/MQ picture photo
Mfg. Part Number
AR1100-I/MQ
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Touch Screen Controllers
Brief Description
IC TOUCH SCREEN CTRLR 20-QFN
Datasheet Download
AR1100-I/MQ.pdf
Availability of AR1100-I/MQ
QUANTITY
AR1100-I/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of AR1100-I/MQ
Internal Part NumberEIS-AR1100-I/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Touch Screen Controllers
SeriesmTouch™
PackagingTube
TypeResistive, USB, RS232
Touch Panel Interface4-Wire, 5-Wire, 8-Wire
Number of Inputs/Keys1 TSC
Resolution (Bits)10, 12 b
Evaluation ToolsAvailable
Data InterfaceSerial, UART, USB
Data Rate/Sampling Rate (SPS, BPS)-
Voltage ReferenceInternal
Voltage - Supply3.3 V ~ 5 V
Current - Supply25mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR1100-I/MQ
Related LinksAR110, AR1100-I/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
AR1100-I/MQ Details Description
Related parts for AR1100-I/MQ
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W TO-92S datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ACCELERATR I2C HOTSWAP 8TSSOP datasheet.pdf
CUTTER CABLE CIRC CROSSING 11.4" datasheet.pdf
8" NATURAL 18LB CABLE TIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 97MA 13.7 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf