ASSMANN WSW Components AR18-HZL/07-TT
AR18-HZL/07-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR18-HZL/07-TT
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Datasheet Download
AR18-HZL/07-TT.pdf
Availability of AR18-HZL/07-TT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AR18-HZL/07-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR18-HZL/07-TT
Internal Part NumberEIS-AR18-HZL/07-TT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)18 (2 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR18-HZL/07-TT
Related LinksAR18-HZ, AR18-HZL/07-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR18-HZL/07-TT Details Description
Related parts for AR18-HZL/07-TT
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 13.7VC SMA datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 480V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
MINI SERIAL ATTCH SCSI CONN INT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TIP CAP 30CC FOR 30T BARREL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf