| Internal Part Number | EIS-AR1PM-M3/85A | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 120ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AR1PM-M3/85A | |
 | 171-025-102-001 | D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup | datasheet.pdf | |