AVX Corporation AR205F102K4R
AR205F102K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR205F102K4R
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X8R RADIAL
Datasheet Download
AR205F102K4R.pdf
Availability of AR205F102K4R
QUANTITY
AR205F102K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR205F102K4R
Internal Part NumberEIS-AR205F102K4R
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR205F102K4R
Related LinksAR205F, AR205F102K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR205F102K4R Details Description
Related parts for AR205F102K4R
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf