AVX Corporation AR211C102K4R
AR211C102K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR211C102K4R
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
AR211C102K4R.pdf
Availability of AR211C102K4R
QUANTITY
AR211C102K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR211C102K4R
Internal Part NumberEIS-AR211C102K4R
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.231" (5.86mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR211C102K4R
Related LinksAR211C, AR211C102K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR211C102K4R Details Description
Related parts for AR211C102K4R
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 3M USB PC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 130MA 5.8 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 123MA 3.1 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf