AVX Corporation AR215F472K4R
AR215F472K4R picture photo
Mfg. Part Number
AR215F472K4R
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X8R RADIAL
Datasheet Download
AR215F472K4R.pdf
Availability of AR215F472K4R
QUANTITY
AR215F472K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of AR215F472K4R
Internal Part NumberEIS-AR215F472K4R
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.200" W (5.08mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)0.125" (3.18mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR215F472K4R
Related LinksAR215F, AR215F472K4R Datasheet, AVX Corporation Distributor
AR215F472K4R Details Description
Related parts for AR215F472K4R
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214BA datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 750MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 160VDC datasheet.pdf