ASSMANN WSW Components AR22-HZL-TT
AR22-HZL-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR22-HZL-TT
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 22POS TIN
Datasheet Download
AR22-HZL-TT.pdf
Availability of AR22-HZL-TT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AR22-HZL-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR22-HZL-TT
Internal Part NumberEIS-AR22-HZL-TT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.4" (10.16mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)22 (2 x 11)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR22-HZL-TT
Related LinksAR22-, AR22-HZL-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR22-HZL-TT Details Description
Related parts for AR22-HZL-TT
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 27POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf