ASSMANN WSW Components AR24-HZL/7/01-TT
AR24-HZL/7/01-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR24-HZL/7/01-TT
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Datasheet Download
AR24-HZL/7/01-TT.pdf
Availability of AR24-HZL/7/01-TT
QUANTITY
AR24-HZL/7/01-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR24-HZL/7/01-TT
Internal Part NumberEIS-AR24-HZL/7/01-TT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
PackagingTube
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)24 (2 x 12)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR24-HZL/7/01-TT
Related LinksAR24-HZL, AR24-HZL/7/01-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR24-HZL/7/01-TT Details Description
Related parts for AR24-HZL/7/01-TT
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 18 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR VERT 12PS DL KEY X GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf