ASSMANN WSW Components AR24-HZL/7/07-TT
AR24-HZL/7/07-TT picture photo
Mfg. Part Number
AR24-HZL/7/07-TT
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Datasheet Download
AR24-HZL/7/07-TT.pdf
Availability of AR24-HZL/7/07-TT
QUANTITY
AR24-HZL/7/07-TT Order Process
Ship out your order
Specifications of AR24-HZL/7/07-TT
Internal Part NumberEIS-AR24-HZL/7/07-TT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
PackagingTube
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)24 (2 x 12)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR24-HZL/7/07-TT
Related LinksAR24-HZL, AR24-HZL/7/07-TT Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR24-HZL/7/07-TT Details Description
Related parts for AR24-HZL/7/07-TT
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3049V/H1501TR 12 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SOCKET TERM W/CLIP FOR HL2 RELAY datasheet.pdf
IC 12-BIT 200KHZ BIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
LED TRILEVEL HRED/HRED/HRED 3MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 583 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf