ASSMANN WSW Components AR28-HZW/T
AR28-HZW/T picture photo
Mfg. Part Number
AR28-HZW/T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Datasheet Download
AR28-HZW/T.pdf
Availability of AR28-HZW/T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AR28-HZW/T Order Process
Ship out your order
Specifications of AR28-HZW/T
Internal Part NumberEIS-AR28-HZW/T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)28 (2 x 14)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationWire Wrap
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialThermoplastic, Polyester
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance4 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AR28-HZW/T
Related LinksAR28-, AR28-HZW/T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AR28-HZW/T Details Description
Related parts for AR28-HZW/T
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 8.31"L X 3.94"W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 500MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" GOLD datasheet.pdf