Panasonic Electric Works ARS34Y24
ARS34Y24 picture photo
Mfg. Part Number
ARS34Y24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY RF SPDT 500MA 24V
Datasheet Download
ARS34Y24.pdf
Availability of ARS34Y24
QUANTITY
ARS34Y24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ARS34Y24
Internal Part NumberEIS-ARS34Y24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesARS
PackagingTube
Relay TypeRF
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time6ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialGold Plating
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ARS34Y24
Related LinksARS3, ARS34Y24 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ARS34Y24 Details Description
Related parts for ARS34Y24
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 42GHZ 4.7V SOT343 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A TO-220 datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf