AVX Corporation AS0608N9JTR
AS0608N9JTR picture photo
Mfg. Part Number
AS0608N9JTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.9NH 2.9A 7 MOHM SMD
Datasheet Download
AS0608N9JTR.pdf
Availability of AS0608N9JTR
QUANTITY
AS0608N9JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AS0608N9JTR
Internal Part NumberEIS-AS0608N9JTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAir Core Inductors
Featured Product Toroidal Air Core RF and Square Air Core Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance8.9nH
Tolerance±5%
Current Rating2.9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq90 @ 400MHz
Frequency - Self Resonant4.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test400MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.064" L x 0.072" W (1.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.51mm)
Supplier Device Package0608 (1618 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS0608N9JTR
Related LinksAS060, AS0608N9JTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
AS0608N9JTR Details Description
Related parts for AS0608N9JTR
PROPORT 1 X RJ45 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W SMA datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI5 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
MOD WIRELESSHART MOTE 2.4GHZ datasheet.pdf