ams AS1358-BTTT-45
AS1358-BTTT-45 picture photo
Mfg. Part Number
AS1358-BTTT-45
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.5V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
AS1358-BTTT-45.pdf
Availability of AS1358-BTTT-45
QUANTITY
AS1358-BTTT-45 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS1358-BTTT-45
Internal Part NumberEIS-AS1358-BTTT-45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.07V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS1358-BTTT-45
Related LinksAS1358-, AS1358-BTTT-45 Datasheet, ams Distributor
AS1358-BTTT-45 Details Description
Related parts for AS1358-BTTT-45
CONN HEADER 5POS STR .156 30GOLD datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 4UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf