ams AS1362-BTTT-285
AS1362-BTTT-285 picture photo
Mfg. Part Number
AS1362-BTTT-285
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.3A TSOT23-6
Datasheet Download
AS1362-BTTT-285.pdf
Availability of AS1362-BTTT-285
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AS1362-BTTT-285 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS1362-BTTT-285
Internal Part NumberEIS-AS1362-BTTT-285
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAS1332x-AS13986x Devices 14/Nov/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS1362-BTTT-285
Related LinksAS1362-, AS1362-BTTT-285 Datasheet, ams Distributor
AS1362-BTTT-285 Details Description
Related parts for AS1362-BTTT-285
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN COVER DUST 19POS MAT-156 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 25A 1:200 T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO220FL datasheet.pdf