ams AS1372-BWLT-15
AS1372-BWLT-15 picture photo
Mfg. Part Number
AS1372-BWLT-15
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.35A 5WLCSP
Datasheet Download
AS1372-BWLT-15.pdf
Availability of AS1372-BWLT-15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AS1372-BWLT-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS1372-BWLT-15
Internal Part NumberEIS-AS1372-BWLT-15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output350mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 4.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package5-WLCSP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS1372-BWLT-15
Related LinksAS1372-, AS1372-BWLT-15 Datasheet, ams Distributor
AS1372-BWLT-15 Details Description
Related parts for AS1372-BWLT-15
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .1W 60MM datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR/MEMORY 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf