Sensata Technologies/Airpax AS2PLB4LB24
AS2PLB4LB24 picture photo
Mfg. Part Number
AS2PLB4LB24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LIGHT 22MM RED 24V
Datasheet Download
AS2PLB4LB24.pdf
Availability of AS2PLB4LB24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AS2PLB4LB24 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS2PLB4LB24
Internal Part NumberEIS-AS2PLB4LB24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series22.5mm Metal
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.89" (22.50mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 29.50mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS2PLB4LB24
Related LinksAS2PL, AS2PLB4LB24 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
AS2PLB4LB24 Details Description
Related parts for AS2PLB4LB24
IC Z8 512 BYTE OTP 8MHZ 18-SOIC datasheet.pdf
IC GATE OR/NO QUAD 4INPUT 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 7.3UH 2.2A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LCD TFT CTRLR 208 PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 5POS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 36POS datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf