Apem Inc. AS36S010010
AS36S010010 picture photo
Mfg. Part Number
AS36S010010
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 4A 125V
Datasheet Download
AS36S010010.pdf
Availability of AS36S010010
QUANTITY
AS36S010010 Order Process
Ship out your order
Specifications of AS36S010010
Internal Part NumberEIS-AS36S010010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesAS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating4A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.65mm x 8.90mm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS36S010010
Related LinksAS36S, AS36S010010 Datasheet, Apem Inc. Distributor
AS36S010010 Details Description
Related parts for AS36S010010
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049R/H1504TR12" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 9POS datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 102W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf