Alliance Memory, Inc. AS6C1008-55STINL
AS6C1008-55STINL picture photo
Mfg. Part Number
AS6C1008-55STINL
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128K X 8 WIDE 32-STSOP
Datasheet Download
AS6C1008-55STINL.pdf
Availability of AS6C1008-55STINL
QUANTITY
AS6C1008-55STINL Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C1008-55STINL
Internal Part NumberEIS-AS6C1008-55STINL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package234
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LFSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package32-sTSOP I
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C1008-55STINL
Related LinksAS6C1008, AS6C1008-55STINL Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C1008-55STINL Details Description
Related parts for AS6C1008-55STINL
JUMPER-H1506TR/A2015V/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 355MA 600 MOHM datasheet.pdf