Alliance Memory, Inc. AS6C1608-55TINTR
AS6C1608-55TINTR picture photo
Mfg. Part Number
AS6C1608-55TINTR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
AS6C1608-55TINTR.pdf
Availability of AS6C1608-55TINTR
QUANTITY
AS6C1608-55TINTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C1608-55TINTR
Internal Part NumberEIS-AS6C1608-55TINTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (2M x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LFBGA
Supplier Device Package48-TFBGA (8x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C1608-55TINTR
Related LinksAS6C1608, AS6C1608-55TINTR Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C1608-55TINTR Details Description
Related parts for AS6C1608-55TINTR
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 11POS datasheet.pdf
LED GRN/RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1A 6TSOT datasheet.pdf