Alliance Memory, Inc. AS6C2016-55BIN
AS6C2016-55BIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C2016-55BIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128K X 16 WIDE 48-TFBGA
Datasheet Download
AS6C2016-55BIN.pdf
Availability of AS6C2016-55BIN
QUANTITY
AS6C2016-55BIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C2016-55BIN
Internal Part NumberEIS-AS6C2016-55BIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size2M (128K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-TFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C2016-55BIN
Related LinksAS6C201, AS6C2016-55BIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C2016-55BIN Details Description
Related parts for AS6C2016-55BIN
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY QC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 4A 400V GBU datasheet.pdf