Alliance Memory, Inc. AS6C4008-55SINTR
AS6C4008-55SINTR picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4008-55SINTR
Brief Description
IC SRAM 4M LP 512X8 32-SOP
Datasheet Download
AS6C4008-55SINTR.pdf
Availability of AS6C4008-55SINTR
QUANTITY
AS6C4008-55SINTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4008-55SINTR
Internal Part NumberEIS-AS6C4008-55SINTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Supplier Device Package32-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4008-55SINTR
Related LinksAS6C4008, AS6C4008-55SINTR Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4008-55SINTR Details Description
Related parts for AS6C4008-55SINTR
CONN TB RCPT 810POS 6ROW R/A T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10M OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W SMBG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4TDFN datasheet.pdf
CIR 60C 60#16 PIN PLUG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 266MHZ 8SOIC datasheet.pdf