Alliance Memory, Inc. AS6C4016-55BIN
AS6C4016-55BIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4016-55BIN
Brief Description
IC SRAM 256K X 16 WIDE 48-TFBGA
Datasheet Download
AS6C4016-55BIN.pdf
Availability of AS6C4016-55BIN
QUANTITY
AS6C4016-55BIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4016-55BIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4016-55BIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LFBGA
Supplier Device Package48-TFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4016-55BIN
Related LinksAS6C401, AS6C4016-55BIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4016-55BIN Details Description
Related parts for AS6C4016-55BIN
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2:1 16-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 200W D 44TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf