Alliance Memory, Inc. AS6C4016-55BIN
AS6C4016-55BIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4016-55BIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256K X 16 WIDE 48-TFBGA
Datasheet Download
AS6C4016-55BIN.pdf
Availability of AS6C4016-55BIN
QUANTITY
AS6C4016-55BIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4016-55BIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4016-55BIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LFBGA
Supplier Device Package48-TFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4016-55BIN
Related LinksAS6C401, AS6C4016-55BIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4016-55BIN Details Description
Related parts for AS6C4016-55BIN
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf