Alliance Memory, Inc. AS6C4016A-45BIN
AS6C4016A-45BIN picture photo
Mfg. Part Number
AS6C4016A-45BIN
Brief Description
IC SRAM 256K X 16 45NS 48VFBGA
Datasheet Download
AS6C4016A-45BIN.pdf
Availability of AS6C4016A-45BIN
QUANTITY
AS6C4016A-45BIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS6C4016A-45BIN
Internal Part NumberEIS-AS6C4016A-45BIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package364
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS6C4016A-45BIN
Related LinksAS6C401, AS6C4016A-45BIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS6C4016A-45BIN Details Description
Related parts for AS6C4016A-45BIN
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
60619 6 606196 datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
1:1 TRANSFORMER 4.5 TO 3000 MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf