Alliance Memory, Inc. AS7C32096A-15TIN
AS7C32096A-15TIN picture photo
Mfg. Part Number
AS7C32096A-15TIN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256K X 8 3.3V 44-TSOP
Datasheet Download
AS7C32096A-15TIN.pdf
Availability of AS7C32096A-15TIN
QUANTITY
AS7C32096A-15TIN Order Process
Ship out your order
Specifications of AS7C32096A-15TIN
Internal Part NumberEIS-AS7C32096A-15TIN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package135
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size2M (256K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP2 (10.2x18.4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AS7C32096A-15TIN
Related LinksAS7C3209, AS7C32096A-15TIN Datasheet, Alliance Memory, Inc. Distributor
AS7C32096A-15TIN Details Description
Related parts for AS7C32096A-15TIN
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 14A D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 450MA 1.15 OHM datasheet.pdf
SLIM RELAY AND SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf
AB 3101A SHL KIT 28 CAD OD datasheet.pdf