Abracon Corporation ASA-16.000MHZ-L-T
ASA-16.000MHZ-L-T picture photo
Mfg. Part Number
ASA-16.000MHZ-L-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
ASA-16.000MHZ-L-T.pdf
Availability of ASA-16.000MHZ-L-T
QUANTITY
ASA-16.000MHZ-L-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASA-16.000MHZ-L-T
Internal Part NumberEIS-ASA-16.000MHZ-L-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASA.pdfASA.stp
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASA
PackagingCut Tape (CT)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASA-16.000MHZ-L-T
Related LinksASA-16.0, ASA-16.000MHZ-L-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASA-16.000MHZ-L-T Details Description
Related parts for ASA-16.000MHZ-L-T
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP POLYMER 18UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS T/H TIN datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES 392 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf