XP Power ASB110PS28
ASB110PS28 picture photo
Mfg. Part Number
ASB110PS28
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 110W
Datasheet Download
ASB110PS28.pdf
Availability of ASB110PS28
QUANTITY
ASB110PS28 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASB110PS28
Internal Part NumberEIS-ASB110PS28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductASB110 Series AC/DC Power Supply
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesASB110
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.06A
Power (Watts)110W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOCP, OTP, OVP
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.40" L x 2.40" W x 0.67" H (110.8mm x 61.0mm x 17.0mm)
Power (Watts) - Max110W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASB110PS28
Related LinksASB11, ASB110PS28 Datasheet, XP Power Distributor
ASB110PS28 Details Description
Related parts for ASB110PS28
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRISTLE DISC 3X5/8 TAPERED 120 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 160VDC datasheet.pdf