Sullins Connector Solutions ASC10DRTS
ASC10DRTS picture photo
Mfg. Part Number
ASC10DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ASC10DRTS.pdf
Availability of ASC10DRTS
QUANTITY
ASC10DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC10DRTS
Internal Part NumberEIS-ASC10DRTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC10DRTS
Related LinksASC1, ASC10DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC10DRTS Details Description
Related parts for ASC10DRTS
CONN MOD JACK 8P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
FUSE PAL 294 ATK CLS HLE 32V 60A datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 16.6665MHZ CMOS SMD datasheet.pdf