Sullins Connector Solutions ASC12DREI-S13
ASC12DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ASC12DREI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ASC12DREI-S13.pdf
Availability of ASC12DREI-S13
QUANTITY
ASC12DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC12DREI-S13
Internal Part NumberEIS-ASC12DREI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC12DREI-S13
Related LinksASC12D, ASC12DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC12DREI-S13 Details Description
Related parts for ASC12DREI-S13
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf