Sullins Connector Solutions ASC18DRTI
ASC18DRTI picture photo
Mfg. Part Number
ASC18DRTI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ASC18DRTI.pdf
Availability of ASC18DRTI
QUANTITY
ASC18DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC18DRTI
Internal Part NumberEIS-ASC18DRTI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC18DRTI
Related LinksASC1, ASC18DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC18DRTI Details Description
Related parts for ASC18DRTI
BATTERY LITHIUM 3V COIN 12.5MM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.97"L X 2.4"W datasheet.pdf
RESISTOR 270 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
ENCODER 11MM ROTARY SW TOP ADJ datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 10POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.5A EMH8 datasheet.pdf