Sullins Connector Solutions ASC22DRYS
ASC22DRYS picture photo
Mfg. Part Number
ASC22DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ASC22DRYS.pdf
Availability of ASC22DRYS
QUANTITY
ASC22DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC22DRYS
Internal Part NumberEIS-ASC22DRYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC22DRYS
Related LinksASC2, ASC22DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC22DRYS Details Description
Related parts for ASC22DRYS
CABLE LVC/SE &DSUB 68HP 1.125M datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V DUAL 8DIP datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMP37H/AE37G/HFP37H datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
INVERTER 0.1KW 200V 3PHS COMF datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 33 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
TRANS RF LDMOS 100W OM780-4 datasheet.pdf