Sullins Connector Solutions ASC25DRYN-S93
ASC25DRYN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ASC25DRYN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ASC25DRYN-S93.pdf
Availability of ASC25DRYN-S93
QUANTITY
ASC25DRYN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC25DRYN-S93
Internal Part NumberEIS-ASC25DRYN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC25DRYN-S93
Related LinksASC25D, ASC25DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC25DRYN-S93 Details Description
Related parts for ASC25DRYN-S93
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC +5/+-12V 25W OUT datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 USB TCI datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A SMA datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf