Sullins Connector Solutions ASC49DREH-S13
ASC49DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ASC49DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ASC49DREH-S13.pdf
Availability of ASC49DREH-S13
QUANTITY
ASC49DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASC49DREH-S13
Internal Part NumberEIS-ASC49DREH-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row49
Number of Positions98
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASC49DREH-S13
Related LinksASC49D, ASC49DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ASC49DREH-S13 Details Description
Related parts for ASC49DREH-S13
HOOK-UP SOLID 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
PTC .1A 60V RESETTABLE KINK datasheet.pdf
PTC-FUSE SMD (1206) datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1.8MM R/A YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
18CKT PICOFLEX 220MM LONG datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 1206 datasheet.pdf