Abracon Corporation ASCO-10.000MHZ-EK-T
ASCO-10.000MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-10.000MHZ-EK-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-10.000MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASCO-10.000MHZ-EK-T
QUANTITY
ASCO-10.000MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-10.000MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASCO-10.000MHZ-EK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-10.000MHZ-EK-T
Related LinksASCO-10.0, ASCO-10.000MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-10.000MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASCO-10.000MHZ-EK-T
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 7.87"LX4.72"W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
STAR RING AVIKRIMP (STEEL) datasheet.pdf
CAP TANT 86UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf