Abracon Corporation ASCO-27.120MHZ-EK-T
ASCO-27.120MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-27.120MHZ-EK-T
Brief Description
OSC XO 27.12MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-27.120MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASCO-27.120MHZ-EK-T
QUANTITY
ASCO-27.120MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-27.120MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASCO-27.120MHZ-EK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package1,000
TypeXO (Standard)
Frequency27.12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-27.120MHZ-EK-T
Related LinksASCO-27.1, ASCO-27.120MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-27.120MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASCO-27.120MHZ-EK-T
IC TXRX RS-232 TRI 2.7V 24TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE W/HDR 5mH 3.7A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK SGL RAIL MNT KRG datasheet.pdf
MCU 8BIT 32KB FLASH/ROM 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC CLOCK ETHERNET SWITCH 16TSSOP datasheet.pdf
IC DIRECTIONAL DETECTOR SMD datasheet.pdf
LED MT VERT 0.620" 2LD NYL WH datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 500MM datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 50 V datasheet.pdf