Abracon Corporation ASCO-44.000MHZ-EK-T
ASCO-44.000MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-44.000MHZ-EK-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-44.000MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASCO-44.000MHZ-EK-T
QUANTITY
ASCO-44.000MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-44.000MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASCO-44.000MHZ-EK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-44.000MHZ-EK-T
Related LinksASCO-44.0, ASCO-44.000MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-44.000MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASCO-44.000MHZ-EK-T
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU CELERON M 1.06GHZ 479BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.2A 51.2 MOHM datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Compact +30V/[15V 256-Position Digital Potentiometer IC datasheet.pdf