Abracon Corporation ASCO-44.000MHZ-EK-T3
ASCO-44.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-44.000MHZ-EK-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-44.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO-44.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO-44.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-44.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO-44.000MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-44.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO-44.00, ASCO-44.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-44.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO-44.000MHZ-EK-T3
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 2E/91 AR UC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
I/O CABLE 40P MIL BLUE WR 3M datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf