Abracon Corporation ASCO-68.000MHZ-EK-T3
ASCO-68.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-68.000MHZ-EK-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 68.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-68.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO-68.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO-68.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-68.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO-68.000MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency68MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-68.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO-68.00, ASCO-68.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-68.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO-68.000MHZ-EK-T3
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE CAT5 8COND 24AWG GRN 3.28' datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf