Abracon Corporation ASCO-72.000MHZ-EK-T3
ASCO-72.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-72.000MHZ-EK-T3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 72.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-72.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO-72.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO-72.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-72.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO-72.000MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASCO
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency72MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-72.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO-72.00, ASCO-72.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-72.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO-72.000MHZ-EK-T3
CONN SPRING 16POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 WW datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 55MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 2.5MM HPI IVORY datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
5500 MAIN FILTER 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 110UF 20% 450V FLATPACK datasheet.pdf