Abracon Corporation ASCO-72.000MHZ-LB-T3
ASCO-72.000MHZ-LB-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-72.000MHZ-LB-T3
Brief Description
OSC XO 72.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-72.000MHZ-LB-T3.pdf
Availability of ASCO-72.000MHZ-LB-T3
QUANTITY
ASCO-72.000MHZ-LB-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-72.000MHZ-LB-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO-72.000MHZ-LB-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
TypeXO (Standard)
Frequency72MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±40ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-72.000MHZ-LB-T3
Related LinksASCO-72.00, ASCO-72.000MHZ-LB-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-72.000MHZ-LB-T3 Details Description
Related parts for ASCO-72.000MHZ-LB-T3
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf