Abracon Corporation ASCO-76.800MHZ-EK-T
ASCO-76.800MHZ-EK-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCO-76.800MHZ-EK-T
Brief Description
OSC XO 76.8MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO-76.800MHZ-EK-T.pdf
Availability of ASCO-76.800MHZ-EK-T
QUANTITY
ASCO-76.800MHZ-EK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO-76.800MHZ-EK-T
Internal Part NumberEIS-ASCO-76.800MHZ-EK-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package1,000
TypeXO (Standard)
Frequency76.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO-76.800MHZ-EK-T
Related LinksASCO-76.8, ASCO-76.800MHZ-EK-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO-76.800MHZ-EK-T Details Description
Related parts for ASCO-76.800MHZ-EK-T
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT M CRIMP TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 2A SOT-23F datasheet.pdf