Abracon Corporation ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3
ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3.pdf
Availability of ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3
QUANTITY
ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASCO.pdfASCO.stp
Standard Package3,000
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±40ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3
Related LinksASCO1-11.05, ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-11.0592MHZ-LB-T3
LABEL S LAM VNL WHT .5 X 1.5" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-MSOP datasheet.pdf
THERM NTC 22KOHM 5% 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 12A/16A PWR33 datasheet.pdf
RES 31 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf