Abracon Corporation ASCO1-44.000MHZ-LB-T3
ASCO1-44.000MHZ-LB-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-44.000MHZ-LB-T3
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-44.000MHZ-LB-T3.pdf
Availability of ASCO1-44.000MHZ-LB-T3
QUANTITY
ASCO1-44.000MHZ-LB-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-44.000MHZ-LB-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-44.000MHZ-LB-T3
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±40ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-44.000MHZ-LB-T3
Related LinksASCO1-44.0, ASCO1-44.000MHZ-LB-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-44.000MHZ-LB-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-44.000MHZ-LB-T3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W CARBON R-LOG datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65 WD 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POWER ON datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 277MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.195A 86 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf