Abracon Corporation ASCO1-70.000MHZ-EK-T3
ASCO1-70.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-70.000MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 70.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-70.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO1-70.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO1-70.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-70.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-70.000MHZ-EK-T3
TypeXO (Standard)
Frequency70MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-70.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO1-70.0, ASCO1-70.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-70.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-70.000MHZ-EK-T3
RES ADJ 100 OHM 25W 10% LUGS datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 12MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 5% 2917 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
JT 8C 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf