Abracon Corporation ASCO1-76.800MHZ-EK-T3
ASCO1-76.800MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO1-76.800MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 76.8MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO1-76.800MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO1-76.800MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO1-76.800MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO1-76.800MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO1-76.800MHZ-EK-T3
TypeXO (Standard)
Frequency76.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO1-76.800MHZ-EK-T3
Related LinksASCO1-76.8, ASCO1-76.800MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO1-76.800MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO1-76.800MHZ-EK-T3
IC DOC2000 576MB 32-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 48V datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 1.5V 40A POS SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
ENCODER MINI 120CPR 12.7X6MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf