Abracon Corporation ASCO2-2.048MHZ-EK-T3
ASCO2-2.048MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO2-2.048MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO2-2.048MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO2-2.048MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO2-2.048MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO2-2.048MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO2-2.048MHZ-EK-T3
TypeXO (Standard)
Frequency2.048MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO2-2.048MHZ-EK-T3
Related LinksASCO2-2.04, ASCO2-2.048MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO2-2.048MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO2-2.048MHZ-EK-T3
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.25A SOT-23 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 900FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" GOLD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 55D SOL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf