Abracon Corporation ASCO2-72.000MHZ-EK-T3
ASCO2-72.000MHZ-EK-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASCO2-72.000MHZ-EK-T3
Brief Description
OSC XO 72.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCO2-72.000MHZ-EK-T3.pdf
Availability of ASCO2-72.000MHZ-EK-T3
QUANTITY
ASCO2-72.000MHZ-EK-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCO2-72.000MHZ-EK-T3
Internal Part NumberEIS-ASCO2-72.000MHZ-EK-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
TypeXO (Standard)
Frequency72MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±30ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.024" (0.60mm)
Package / Case4-SMD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCO2-72.000MHZ-EK-T3
Related LinksASCO2-72.0, ASCO2-72.000MHZ-EK-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCO2-72.000MHZ-EK-T3 Details Description
Related parts for ASCO2-72.000MHZ-EK-T3
OSC XO 44.9MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
2X4 LNLSHIELDED PLUG END CAP datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TRI CON SKT 20-22 GDF 3K/RL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.8M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf