Abracon Corporation ASCSM-2.048MHZ-LR-T
ASCSM-2.048MHZ-LR-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCSM-2.048MHZ-LR-T
Brief Description
OSC MEMS 2.048MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCSM-2.048MHZ-LR-T.pdf
Availability of ASCSM-2.048MHZ-LR-T
QUANTITY
ASCSM-2.048MHZ-LR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCSM-2.048MHZ-LR-T
Internal Part NumberEIS-ASCSM-2.048MHZ-LR-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency2.048MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.070" L x 0.049" W (1.79mm x 1.25mm)
Height0.027" (0.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCSM-2.048MHZ-LR-T
Related LinksASCSM-2.0, ASCSM-2.048MHZ-LR-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCSM-2.048MHZ-LR-T Details Description
Related parts for ASCSM-2.048MHZ-LR-T
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC LEVEL XLATOR/TXRX 8XSON datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf