Abracon Corporation ASCSM-66.000MHZ-LY-T
ASCSM-66.000MHZ-LY-T picture photo
Mfg. Part Number
ASCSM-66.000MHZ-LY-T
Brief Description
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASCSM-66.000MHZ-LY-T.pdf
Availability of ASCSM-66.000MHZ-LY-T
QUANTITY
ASCSM-66.000MHZ-LY-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASCSM-66.000MHZ-LY-T
Internal Part NumberEIS-ASCSM-66.000MHZ-LY-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.070" L x 0.049" W (1.79mm x 1.25mm)
Height0.027" (0.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASCSM-66.000MHZ-LY-T
Related LinksASCSM-66.0, ASCSM-66.000MHZ-LY-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASCSM-66.000MHZ-LY-T Details Description
Related parts for ASCSM-66.000MHZ-LY-T
CONN CARDEDGE HSG DUAL 12POS datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RESET GEN 3.00V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AC datasheet.pdf
BOARD DEMO 80MSPS LTC2143-12 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf